top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

POZNAJEMY PERŁĘ LUBELSZCZYZNY- MUZEUM NARODOWE W LUBLINIE01 marca 2023 roku w ramach wygranej w konkursie plastycznym ,,Spotkania ze sztuką” uczniowie klas: VI i VIII b wraz z wychowawczyniami P. Marleną Stec i P. Elizą Stanek oraz nauczycielką plastyki- P. Magdaleną Nowak mieli niebywałą okazję bezpłatnie zwiedzić Muzeum Narodowe znajdujące się na Zamku w Lublinie. Data wyjazdu okazała się bardzo symboliczna, gdyż zbiegła się z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych, obchodzonych przez Władze Miasta, gości i młodzież tuż przed Muzeum. Nasza Pani przewodnik bardzo płynnie i z dużym zaangażowaniem oprowadzała i opowiadała nam historie związane z Kaplicą Św. Trójcy, jak również o stałych wystawach. Podczas lekcji muzealnej mieliśmy możliwość zwiedzania następujących wystaw: Malarstwa Polskiego XIX-XX w., Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego, Malarstwa Cerkiewnego, Malarstwa Europejskiego i Sztuki Zdobniczej od XVI-XX w. Poznaliśmy też historię uzbrojenia i elementy malarstwa batalistycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa monet i medali na Ziemiach Polskich od X do XX w. Uczniowie z zapartym tchem słuchali ciekawostek na temat technik, w jakich zostały namalowane słynne obrazy oraz warunków, sprzyjających ich tworzeniu przez artystów. Jak się okazało w Muzeum znajdują się same oryginały dzieł, które bądź zostały zapożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie na potrzeby wystaw okolicznościowych w tutejszym Muzeum, wykupione na własność przez Muzeum lub przekazane jako dar/pamiątka rodzinna. Wielu uczniów wykonywało także zdjęcia ciesząc oko widokiem najrozmaitszych dzieł sztuki. Atrakcją dla wszystkich okazały się klocki-puzzle artystyczne na których nasza młodzież dzielnie i zapartym tchem poznawała dziedzictwo kulturowe naszego regionu.

Fotorelacja poniżej.

Magdalena Nowak

Galeria zdjęć:
18 wyświetleń0 komentarzy

Yorumlar


Yorumlara kapatıldı.
bottom of page