top of page
Matejko_Jadwiga.jpg

​

Jadwiga AndegaweÅ„ska  (1374-1399) - królowa Polski z dynastii Andegawenów, najmÅ‚odsza córka Ludwika WÄ™gierskiego i Elżbiety BoÅ›niaczki. W 1384 roku koronowana na króla Polski; Å›wiÄ™ta KoÅ›cioÅ‚a Katolickiego, patronka Polski.

​

Wczesne dzieciństwo

MÅ‚odej królewnie zapewniono staranne wyksztaÅ‚cenie- wÅ‚adaÅ‚a poza wÄ™gierskim i polskim, jeszcze jÄ™zykiem Å‚aciÅ„skim, wÅ‚oskim i niemieckim. Pobyt w Å›rodowisku kulturalnym na dworze  w Budzie sprawiÅ‚, że Jadwiga posiadÅ‚a umiejÄ™tność czytania, zamiÅ‚owanie do lektury, muzyki, sztuki i nauki. JadwigÄ™  od wczesnego dzieciÅ„stwa przygotowywano do peÅ‚nienia roli królowej.

​

15 czerwca 1378 roku zostaÅ‚a zarÄ™czona z oÅ›mioletnim Wilhelmem z dynastii Habsburgów. OdbyÅ‚a siÄ™ nawet ceremonia zarÄ™czyn majÄ…ca charakter formalnego  Å›lubu pomiÄ™dzy dziećmi ( sponsalia de futuro). WedÅ‚ug obowiÄ…zujÄ…cego wówczas prawa taki Å›lub musiaÅ‚ być odnowiony w 12. roku życia. Nie byÅ‚ to jednak kontrakt nierozerwalny. Podpisano zobowiÄ…zanie, że strona, która zerwaÅ‚aby zarÄ™czyny, wypÅ‚aci drugiej stronie 200 tysiÄ™cy florenów w zÅ‚ocie.  W nadziei na przyszÅ‚y Å›lub wysÅ‚ano JadwigÄ™ do Wiednia. Plany matrymonialne nie powiodÅ‚y siÄ™ w zwiÄ…zku ze  Å›mierciÄ… Ludwika WÄ™gierskiego w 1382 roku. W tej sytuacji odwoÅ‚ano JadwigÄ™ na WÄ™gry.

​

ObjÄ™cie tronu i  koronacja

Na mocy ukÅ‚adu z 1374 roku miÄ™dzy Ludwikiem WÄ™gierskim, a polskimi możnowÅ‚adcami Jadwiga objęła tron Królestwa Polskiego. 16 października 1384 roku nastÄ…piÅ‚a koronacja Jadwigi w Katedrze Wawelskiej na Króla Polski. DziÄ™ki usilnym staraniom polskich możnowÅ‚adców doszÅ‚o do unieważnienia zobowiÄ…zaÅ„, jakie Å‚Ä…czyÅ‚y JadwigÄ™ z Wilhelmem Habsburskim- ksiÄ™ciem austriackim. DÅ‚ugo poszukiwano kandydata dla małżonka dla Jadwigi. Godnym rÄ™ki polskiej wÅ‚adczyni okazaÅ‚ siÄ™ książę litewski-  JagieÅ‚Å‚o. W zamian za rÄ™kÄ™ Jadwigi byÅ‚ gotów przyjąć wraz ze swymi poddanymi chrzeÅ›cijaÅ„stwo i wcielić swe ziemie do Polski.  14 sierpnia 1385 roku odbyÅ‚ siÄ™ ukÅ‚ad w Krewie o małżeÅ„stwie Jadwigi z JagieÅ‚Å‚Ä… i Unii Polski z LitwÄ….11 stycznia 1386 roku w WoÅ‚kowysku panowie polscy oznajmili Jagielle, że Jadwiga zgodziÅ‚a siÄ™ zostać jego żonÄ…. CeremoniÄ™ zawarcia małżeÅ„stwa poprzedziÅ‚a uroczystość chrztu Å›wiÄ™tego ( 15 lutego 1386 roku), podczas której JagieÅ‚Å‚o otrzymaÅ‚ imiÄ™ WÅ‚adysÅ‚aw. 18 lutego 1386 odbyÅ‚ siÄ™ Å›lub WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y z JadwigÄ… w Katedrze Krakowskiej. Tam  również 4 marca tego roku odbyÅ‚a siÄ™ koronacja WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y na Króla Polski. MałżeÅ„stwo pary królewskiej byÅ‚o bardzo ważnym wydarzeniem- zmieniÅ‚o caÅ‚y ukÅ‚ad siÅ‚ w Åšrodkowej i Wschodniej Europie.

​

Działalność polityczna

Podczas swojego krótkiego panowania, królowa Jadwiga aktywnie uczestniczyÅ‚a w życiu politycznym swego kraju, zabiegajÄ…c nie tylko o spokój wewnÄ™trzny, lecz także o sukcesy w polityce zagranicznej. Na wiosnÄ™ 1387 roku stanęła na czele wyprawy rycerstwa polskiego, której celem byÅ‚a rewindykcja zajÄ™tej przez WÄ™grów Rusi Czerwonej. 8 marca 1387 roku potwierdziÅ‚a przywileje dla Lwowa, gwarantujÄ…c mu prawo skÅ‚adu. Tam też 26 wrzeÅ›nia 1387 roku zÅ‚ożyÅ‚ jej hoÅ‚d lenny hospodar moÅ‚dawski Piotr I. W 1397 roku w InowrocÅ‚awiu odbyÅ‚ siÄ™ zjazd z Wielkim Mistrzem krzyżackim- Konradem von Jungingenem- w celu wynegocjowania powrotu do Korony ziemi dobrzyÅ„skiej.

​

DziaÅ‚alność kulturalna, charytatywna  i fundacje koÅ›cielne

Na swoim dworze królowa Jadwiga skupiÅ‚a elitÄ™ intelektualnÄ… Polski. OtaczaÅ‚ jÄ… zawsze krÄ…g miÄ™dzynarodowych uczonych, prawników i teologów. Byli to miÄ™dzy innymi: Maciej z Sandomierza- kanclerz królowej, MikoÅ‚aj z Gorzkowa- prawnik, StanisÅ‚aw ze Skalbierza- twórca polskiej szkoÅ‚y prawa. Z zainteresowaniami królowej- religijnymi i kulturalnymi- Å‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ rozwój kultury książkowej. ZleciÅ‚a pierwsze w naszej historii tÅ‚umaczenie KsiÄ™gi Psalmów na jÄ™zyk polski (  zachowaÅ‚ siÄ™ po dziÅ› dzieÅ„ egzemplarz tego dzieÅ‚a znany jako PsaÅ‚terz floriaÅ„ski).  Mecenat królowej objÄ…Å‚ też KoÅ›cióÅ‚, z którym byÅ‚a silnie zwiÄ…zana. NakÅ‚adem Jadwigi zbudowano koÅ›cióÅ‚ NajÅ›wiÄ™tszej Maryi Panny, hojnie wyposażyÅ‚a KoÅ›cióÅ‚ Mariacki w Krakowie i zaÅ‚ożyÅ‚a na Kleparzu Zakon ÅšwiÄ™tego Benedykta. W Katedrze Wawelskiej ufundowaÅ‚a oÅ‚tarz WniebowziÄ™cia. PatronowaÅ‚a tÅ‚umaczeniu na jÄ™zyk polski Pisma ÅšwiÄ™tego i wielu dzieÅ‚ ojców KoÅ›cioÅ‚a. ByÅ‚a pierwszym polskim monarchÄ…, który odwiedziÅ‚ JasnÄ… GórÄ™.

Jadwiga uprawiaÅ‚a dziaÅ‚alność charytatywnÄ…- ufundowaÅ‚a szpital w Bieczu , uposażyÅ‚a szpitale w Sandomierzu i SÄ…czu oraz otoczyÅ‚a opiekÄ… liczne szpitale miejskie i klasztorne. WykazywaÅ‚a wrażliwość nie tylko na biedÄ™ materialnÄ…, ale stawaÅ‚a również w obronie ludzkiej godnoÅ›ci

​

Odnowienie Akademii Krakowskiej

Na dworze papieskim w Rzymie podjęła starania o odnowienie dziaÅ‚alnoÅ›ci Uniwersytetu Krakowskiego ( zaÅ‚ożonego przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku). W 1397 roku uzyskaÅ‚a pozwolenie papieskie na otwarcie wydziaÅ‚u teologicznego. W swoim testamencie zapisaÅ‚a Uniwersytetowi ogromne sumy ( 10 kg zÅ‚ota, osobiste klejnoty), dziÄ™ki którym wznowiÅ‚ on swojÄ… dziaÅ‚alność w 1400 roku. Odnowiony Uniwersytet sÅ‚użyÅ‚ podniesieniu kultury umysÅ‚owej w Polsce. StaÅ‚ siÄ™ ogniskiem promieniujÄ…cym wielkÄ… humanistycznÄ… wiedzÄ…. WyksztaÅ‚ciÅ‚ wielu wybitnych Polaków.

​

Åšmierć i pochówek

22 czerwca 1399 roku urodziÅ‚a siÄ™ parze królewskiej córeczka- Elżbieta Bonifacja, która w niecaÅ‚y miesiÄ…c później zmarÅ‚a, a 17 lipca 1399 roku zakoÅ„czyÅ‚a swoje życie jej matka. Åšmierć Jadwigi wzbudziÅ‚a szczery i powszechny żal. CaÅ‚y kraj ogarnęła żaÅ‚oba.  Jadwiga zostaÅ‚a pochowana na Wawelu.

​

Życie duchowe i kanonizacja

WedÅ‚ug zapisów kronikarzy Jadwiga uprawiaÅ‚a surowe umartwienia. W swym życiu harmonijnie Å‚Ä…czyÅ‚a kontemplacjÄ™ z dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… praktycznÄ…, co wyraziÅ‚a również w nawiÄ…zujÄ…cym do Ewangelii symbolu dwóch przeplatajÄ…cych siÄ™ liter MM ( Maria i Marta), który poleciÅ‚a umieÅ›cić na Å›cianach swej komnaty. ZaÅ‚ożyÅ‚a i zapewniÅ‚a utrzymanie Kolegium PsaÅ‚terzystów. UfundowaÅ‚a również i częściowo wÅ‚asnorÄ™cznie wyhaftowaÅ‚a racjonaÅ‚- drogocennÄ… szatÄ™ liturgicznÄ… biskupów krakowskich, zachowanÄ… po dziÅ› dzieÅ„, używanÄ… podczas najwiÄ™kszych uroczystoÅ›ci.

​

Po śmierci Jadwigę otoczono kultem.

Pierwsze próby wyniesienia jej na oÅ‚tarze podjÄ…Å‚ w 1426 arcybiskup gnieźnieÅ„ski Wojciech JastrzÄ™biec, ale rozpoczÄ™ty proces kanoniczny w wyniku wielu przeszkód natury politycznej nie zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ powodzeniem. NastÄ™pnie z tÄ… propozycjÄ… wystÄ…piÅ‚ w 1949 arcybiskup krakowski książę Adam Stefan Sapieha, który rozpoczÄ…Å‚ proces informacyjny na szczeblu diecezjalnym. Zebrany materiaÅ‚ w 1950 przesÅ‚ano do Rzymu. Po zapoznaniu siÄ™ z tÄ… dokumentacjÄ… Stolica Apostolska nie wyraziÅ‚a jednak zgody na rozpoczÄ™cie formalnej procedury jej beatyfikacji. NastÄ™pnie w 1974 arcybiskup krakowski Karol WojtyÅ‚a, późniejszy papież i Å›wiÄ™ty, wydaÅ‚ orzeczenie o istnieniu publicznego kultu oddawanego „od niepamiÄ™tnych czasów”, co pozwoliÅ‚o jego nastÄ™pcy, kard. Franciszkowi Macharskiemu w 1979 zwrócić siÄ™ z proÅ›bÄ… do Stolicy Apostolskiej o zatwierdzenie tegoż kultu, do której doÅ‚Ä…czono obszernÄ… dokumentacjÄ™ liczÄ…cÄ… ponad 350 stron.

31 maja 1979, na dwa dni przed I pielgrzymką do Polski, papież Jan Paweł II, beatyfikował ją poprzez zatwierdzenie jej publicznego kultu w archidiecezji krakowskiej i 8 czerwca 1979 na zamknięcie synodu archidiecezji krakowskiej odprawił uroczystą mszę świętą ku jej czci.

​

Uroczystej kanonizacji dokonaÅ‚ papież- Jan PaweÅ‚ II- 8 czerwca 1997 podczas mszy Å›wiÄ™tej sprawowanej na krakowskich bÅ‚oniach, w obecnoÅ›ci ponad miliona ludzi. Królowa Jadwiga zostaÅ‚a ogÅ‚oszona Å›wiÄ™tÄ….

©2020 by SzkoÅ‚a Podstawowa nr 2 w Bełżycach im. Królowej Jadwigi.

bottom of page