Wyjazd zagraniczny w ramach programu POWER" - Ponadnarodowa mobilność uczniów"

W dniach od 27.09.2021 do 01.10.2021 grupa uczniów z naszej szkoły wspólnie z grupą uczniów ze szkoły partnerskiej ze Słowacji wzięła udział w zajęciach projektowych.

W pierwszym dniu zajęć, po krótkim powitaniu, grupa udała się na wyjazd edukacyjny do Wiednia w Austrii. Podczas zajęć z przewodnikiem poznali krótką historię miasta, ich władców, sposobie rządzenia ogromnym krajem oraz zmianami, jakie zaszły po upadku cesarstwa. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia Katedry św. Szczepana i wyjścia na jej wieżę. Po południu uczniowie pojechali do Pałacu Schonbrunn, aby poznać warunki w jakich żyli władcy Cesarstwa Austrii, zasady panujące na dworze, historię Marii Teresy oraz Elżbiety Bawarskiej zwanej Sisi.

Galeria zdjęć 27.09.2021r

W drugim dniu zajęć grupa uczniów udała się do Znojmo i Mikulov w Czechach, gdzie podczas spotkania tematycznego, poznali sposób życia ludzi w miasteczku. Odwiedzili zamek, poznali losy klasztoru franciszkanów a na wieży zobaczyli nie tylko widoki, ale także jak działa camera obscura.

Po południu udali się na wyjazd edukacyjny do Lednic, aby zobaczyć jak żyła rodzina Liechtensteinów - najbogatszy arystokratyczny ród Europy do 1945r.

Galeria zdjęć 28.09.2021r

W trzecim dniu pobytu uczniowie z Polski i Słowacji udali się na wyjazd edukacyjny do Skalicy – pierwszej stolicy Słowacji po odzyskaniu niepodległości oraz miejsce wytwarzania tradycyjnego trdelnika. Podczas spaceru tematycznego poznali historię odzyskania niepodległości Słowacji, zmianę praw. Dowiedzieli się o zajęciach mieszkańców małego miasteczka, odwiedzili zakład, w którym wypieka się trdelnik oraz drukarnię. Przewodnik zapoznał uczniów z historią edukacji oraz produkcji wina w tym regionie.

Po obiedzie na zajęciach w Holic uczniowie poznali historię, jednego z najpiękniejszych pałaców w XIX w. należącym do Franciszka I Stefana i Marii Teresy.

Galeria zdjęć 29.09.2021r

W czwartym dniu mobilności uczniowie wraz ze swoimi kolegami ze Słowacji udali się do Bratysławy – stolicy Słowacji. Pod Pałacem Prezydenckim i parlamentem dowiedzieli się o zmianach politycznych po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Następnie udali się do kościoła św. Marcina, Starego Ratusza, kościoła Franciszkanów, aby poznać historię miasta.

Galeria zdjęć 30.09.2021r

W ostatnim dniu pobytu na Słowacji uczniowie obydwu szkół spotkali się w szkole, wymienili się spostrzeżeniami z projektu, obejrzeli prezentacje szkoły oraz z zajęć przygotowujących. Następnie udali się na spotkanie z burmistrzem Sastin-Straże panem Jaroslavem Suchankiem. Po obiedzie odbył się wspólny spacer tematyczny śladami historii po okolicy.

Galeria zdjęć 01.10.2021r

Wyjazd odbył się w ramach projektu POWER „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Przedsięwzięcie „Wspólna historia wspólna przyszłość” jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

103 wyświetlenia0 komentarzy