top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Wyjazd zagraniczny w ramach programu POWER" - Ponadnarodowa mobilność uczniów"

W dniach od 27.09.2021 do 01.10.2021 grupa uczniów z naszej szkoły wspólnie z grupą uczniów ze szkoły partnerskiej ze Słowacji wzięła udział w zajęciach projektowych.


W pierwszym dniu zajęć, po krótkim powitaniu, grupa udała się na wyjazd edukacyjny do Wiednia w Austrii. Podczas zajęć z przewodnikiem poznali krótką historię miasta, ich władców, sposobie rządzenia ogromnym krajem oraz zmianami, jakie zaszły po upadku cesarstwa. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia Katedry św. Szczepana i wyjścia na jej wieżę. Po południu uczniowie pojechali do Pałacu Schonbrunn, aby poznać warunki w jakich żyli władcy Cesarstwa Austrii, zasady panujące na dworze, historię Marii Teresy oraz Elżbiety Bawarskiej zwanej Sisi.


Galeria zdjęć 27.09.2021rW drugim dniu zajęć grupa uczniów udała się do Znojmo i Mikulov w Czechach, gdzie podczas spotkania tematycznego, poznali sposób życia ludzi w miasteczku. Odwiedzili zamek, poznali losy klasztoru franciszkanów a na wieży zobaczyli nie tylko widoki, ale także jak działa camera obscura.

Po południu udali się na wyjazd edukacyjny do Lednic, aby zobaczyć jak żyła rodzina Liechtensteinów - najbogatszy arystokratyczny ród Europy do 1945r.


Galeria zdjęć 28.09.2021rW trzecim dniu pobytu uczniowie z Polski i Słowacji udali się na wyjazd edukacyjny do Skalicy – pierwszej stolicy Słowacji po odzyskaniu niepodległości oraz miejsce wytwarzania tradycyjnego trdelnika. Podczas spaceru tematycznego poznali historię odzyskania niepodległości Słowacji, zmianę praw. Dowiedzieli się o zajęciach mieszkańców małego miasteczka, odwiedzili zakład, w którym wypieka się trdelnik oraz drukarnię. Przewodnik zapoznał uczniów z historią edukacji oraz produkcji wina w tym regionie.

Po obiedzie na zajęciach w Holic uczniowie poznali historię, jednego z najpiękniejszych pałaców w XIX w. należącym do Franciszka I Stefana i Marii Teresy.


Galeria zdjęć 29.09.2021rW czwartym dniu mobilności uczniowie wraz ze swoimi kolegami ze Słowacji udali się do Bratysławy – stolicy Słowacji. Pod Pałacem Prezydenckim i parlamentem dowiedzieli się o zmianach politycznych po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Następnie udali się do kościoła św. Marcina, Starego Ratusza, kościoła Franciszkanów, aby poznać historię miasta.


Galeria zdjęć 30.09.2021rW ostatnim dniu pobytu na Słowacji uczniowie obydwu szkół spotkali się w szkole, wymienili się spostrzeżeniami z projektu, obejrzeli prezentacje szkoły oraz z zajęć przygotowujących. Następnie udali się na spotkanie z burmistrzem Sastin-Straże panem Jaroslavem Suchankiem. Po obiedzie odbył się wspólny spacer tematyczny śladami historii po okolicy.


Galeria zdjęć 01.10.2021rWyjazd odbył się w ramach projektu POWER „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Przedsięwzięcie „Wspólna historia wspólna przyszłość” jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
96 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page