top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Szkoła PamiętaPrzedszkolaki w akcji MEN ,,Szkoła Pamięta”

Święto Zmarłych

„Jest takie miejsce w sercu,

Gdzie myśli nikt nie usłyszy.

Jest takie miejsce, w Sercu,

Gdzie mocno kocha się w ciszy

Jest takie miejsce, którego

Nie zburzy żadna zamieć

Takie miejsce szczególne-

Wieczne Wspomnienie! Pamięć”

W Polsce, 1 i 2 listopada to święta bardzo uroczyste. Całe rodziny odwiedzają groby bliskich zmarłych. Polska tradycja nakazuje zapalenie znicza na grobach naszych bliskich zmarłych. Jest też obyczaj, który zachęca do odwiedzania grobów także tych zapomnianych. 1 i 2 listopada obok zwyczajów religijnych, dla Polaków są również dniami Pamięci Narodowej. Z tego powodu znicze zapalane są na każdej odkrytej mogile żołnierskiej: na grobach powstańczych, na polnych i leśnych mogiłach, gdzie pochowani są bezimienni żołnierze. Nie milknie pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny w sercach naszych rodaków. Rodzice przy tej okazji opowiadają swoim pociechom o historii naszego narodu.

W ramach akcji promowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nasze przedszkolaki włączyły się w realizację działań kultywujących tradycje związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych. W związku z tym 30.11.2020r. podczas zajęć edukacyjnych w przedszkolu została poruszona tematyka zbliżających się 1-2 dnia listopada wyżej wymienionych Świąt. Dzieci nabyły informacje: skąd wzięła się ich geneza, poznały zwyczaje dotyczące stawiania na grobach bliskich czy powstańców narodowych zniczy, kwiatów oraz odprawiania modlitw za dusze wszystkich zmarłych. Nie obyło się też bez odtworzenia zasad kulturalnego zachowania się w miejscach wiecznego spoczynku. Na zakończenie dzieci wykonały piękne obrazki tematyczne zawierające fragmenty epitafiów czy też śliczne świąteczne witraże, które wypełniły barwnie niezwykle patetyczną gazetkę szkolną.38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page