top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Skarpetkowe wyzwanie 2021Skarpetkowe wyzwanie ma miejsce co roku w marcu, a jego celem jest zwiększanie świadomości na temat zespołu Downa. Ludzie z tą chorobą wciąż mają problemy z akceptacją otoczenia, mają utrudniony dostęp do edukacji i trudniej znajdują pracę. Kampania informacyjna i budowanie pozytywnego wizerunku tych osób mogą pozwolą na lepsze zrozumienie i zwiększenie szacunku dla różnorodności.


#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.


Dlaczego skarpetki?

Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę.


Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.


W tym roku prelekcję poświęconą temu zagadnieniu przeprowadziła pani Magdalena Nowak. Jej podopieczni z OP „0”, z zainteresowaniem przyjęli wyzwanie i zgadnie z nim założyli różnokolorowe skarpetki. Po prelekcji dzieci mogły porozmawiać o niepełnosprawnościach z pedagogiem szkolnym.Magdalena Nowak

Justyna Ślusarska59 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page