top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Niezwykłe życie rzeźbiarza z Bełżyc24.04.2024r. mieliśmy okazję gościć w skromnych progach naszej szkoły, bełżyckiego mistrza rzeźbiarstwa- Pana Witolda Marcewicza. Nasz gość jest bardzo cenionym artystą znanym zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Pan Marcewicz spotkał się z uczniami klas IV-VII aby przedstawić swoją trudną lecz owocną drogę do sukcesu, pochwalić się swoim dorobkiem zawodowym oraz licznymi medalami zdobytymi za zasługi artystyczne. Rzeźbi on w różnych odmianach kamieni granitowych, marmurowych, piaskowcu. Aby znaleźć odpowiedni kamień, przemierzał setki kilometrów, często musiał nawet w tym celu udać się do innego kraju. Jak przypadło na perfekcjonistę- Pan Witold sam wykonuje swe rzeźby od początku do końca, poprzedzając je szkicem. Zdarza się, iż artysta wykonuje jednocześnie wiele prac. W swojej bogatej kolekcji pamiątek, posiada fotografie rzeźb, pomników, które zostały przez niego wykreowane i umiejscowione w różnych częściach Polski, np. w Bełżycach, Lublinie, Nowej Dębii, Krakowie, Warszawie, Radomiu, a nawet we Francji lub Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę typy rzeźb czy pomników można przyuważyć, że ulubionymi artystycznymi tematami są religijne oraz historyczne.

Spotkanie z Panem Witoldem Marcewiczem było dla nas niezwykle cennym doświadczeniem, gdyż pokazało nam prawdziwe tajniki życia i pracy trudnego zawodu, jakim jest zawód rzeźbiarza. Jednocześnie stało się symbolem niezwykłego patriotyzmu i zamiłowania do sztuki.

Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.


Magdalena Nowak

Galeria zdjęć:22 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page