top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Krynoliny, kryzy, żaboty … poznajemy modę XVIII i XIX wieku

Zaktualizowano: 7 maj 2021

Moda to sposób ubierania się, czesania i makijażu popularny w jakimś okresie lub miejscu. Jest to również jedna z dziedzin sztuki użytkowej zajmująca się tworzeniem wzorów ubioru przeznaczonych do powielania i naśladowania. Ich twórcami są kreatorzy (projektanci) mody – artyści. Ubieramy się w wygodne spodnie, koszulki , sportowe buty i z niedowierzaniem spoglądamy na dawne stroje?! Niektóre wyglądają, jakby trudno było w nich się poruszać i oddychać. Czy kiedyś ludzie rzeczywiście tak się ubierali? Zazwyczaj były to stroje reprezentacyjne, najlepsze i najbardziej kosztowne, jakie mieli. Strój podkreślał status uwiecznianej osoby, a niekiedy także piastowane przez nią stanowisko bądź funkcję społeczną.


Moda pomiędzy XVI a XVIII wiekiem była szczególnie uciążliwa, ale osoby, które je nosiły były jednak w stanie zrobić wiele, by dobrze wyglądać, zgodnie z regułami mody. O zamożności właściciela świadczył materiał, z jakiego wykonano poszczególne elementy stroju. Tkaniny z dodatkiem jedwabnej, srebrnej lub złotej nici. Ważnym elementem wyglądu stała się peruka - loki, formy kwiatowe i fantazyjne upięcia. Później wytworne kapelusze, bez których szanowane damy nie mogły się pokazywać publicznie.


W ostatnim czasie uczniowie klasy VII mogli i mogą choć na chwilę zostać projektantami mody. Projektują ubrania inspirując się moda XVIII –XIX. Dla wielu jest to świetna zabawa i kto wie, może ktoś w przyszłości zostanie sławnym projektantem?


Prace wykonane pod kierunkiem nauczyciela plastyki Joanny Bartoszcze-Wójcik


Prezentacja:


Moda w XVIII i XIX wieku
.pdf
Pobierz PDF • 2.61MB

Galeria prac:107 wyświetleń0 komentarzy

Opmerkingen


Opmerkingen zijn uitgezet.
bottom of page