top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Dzień Patrona w naszej szkoleDnia 12 czerwca 2024 r. już po raz kolejny społeczność naszej szkoły obchodziła święto patrona - Królowej Jadwigi Andegaweńskiej. Na tę uroczystość zostało przygotowane przedstawienie pt. „Jadwiga- królową pokoleń” przez p. Małgorzatę Goleman i p. Jolantę Wójtowicz. Układ tańca średniowiecznego przygotowała p. Beata Żywicka, dekorację - p. Magdalena Nowak, a za oprawę techniczną odpowiedzialny był p. Dominik Wójtowicz.


Uczniowie klasy szóstej w pięknych strojach historycznych wcielili się w role postaci: królowej Jadwigi, króla Jagiełły, dziejopisa, dwórek, dworzan, pazia oraz murarzy . Ponieważ czas wieków minionych przeplatał się z czasem teraźniejszym, aktorzy grali samych siebie - uczniów współczesnych. Dziejopis, grupę uczniów, którzy myśleli, że Jadwiga nie jest dla nich postacią zbyt interesującą, przeniósł w czasy średniowiecza, przybliżając osobę naszej patronki, jej życie i dokonania.


Widzowie byli zafascynowani grą aktorów występujących w poszczególnych scenkach odzwierciedlających zaręczyny pary królewskiej, przekazanie klejnotów na reaktywowanie Akademii Krakowskiej oraz obdarowanie biednego murarza drogocennym darem przez władczynię. Wypowiadanym kwestiom towarzyszył ruch sceniczny oraz operowanie rekwizytami. Nastrojowa muzyka , która przewijała się przez cały spektakl, taniec dworski, oprawa plastyczna, historyczne stroje wprowadziły wszystkich zgromadzonych w klimat XIV wieku i dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Zwieńczeniem części artystycznej była recytacja utworu podkreślająca, że Jadwiga to postać, która nie myślała tylko o sobie i tym na ludzką pamięć zasłużyła. W swym krótkim życiu królowa Jadwiga zaskarbiła sobie serca poddanych, a o jej dobroci, pobożności i czynach powinniśmy pamiętać i dzisiaj.


Na finał przedstawienia uczniowie wykonali piosenkę „MiM”. Wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dyrektor szkoły p. Marzena Wojnicka podziękowała uczniom za wspaniały występ oraz nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tego przedsięwzięcia.


Galeria zdjęć:


26 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page