top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

„BO W GÓRACH JEST WSZYSTKO, CO KOCHAM…”27 kwietnia 2023r. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość, miłośnik gór- Pan Piotr Tomala-taternik, alpinista i himalaista. W swojej trwającej ponad 30 lat karierze himalaisty wspiął się na najwyższe szczyty świata. Zdobył najwyższy szczyt Ameryki Północnej - McKinley (6190 m n.p.m.), oraz najwyższy szczyt Ameryki Południowej - Aconcangua (6962 m n.p.m.), W Azji zdobył dwa ośmiotysięczniki Cho Oyu (8201 m n.p.m.) w Tybecie i Broad Peak (8051 m n.p.m.) w Pakistanie oraz wszedł na Ama Dablam (6812 m n.p.m.) i Island Peak (6189 m n.p.m.). Ponadto uczestniczył w wyprawach na Manaslu (8156 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), K2 (8611 m n.p.m.) i Nanga Parbat (8126 m n.p.m.).

Podczas spotkania Pan Piotr Tomala opowiedział nam o swojej ostatniej, bardzo trudnej wyprawie na K2, która odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach. 27 stycznia 2018 roku, wspólnie z Denisem Urubką, Adamem Bieleckim i Jarosławem Botorem przerwali Narodową Zimową Wyprawę na K2 i wzięli udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, która została zorganizowana, by pomóc schodzącym ze szczytu Francuzce Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol, którą udało się sprowadzić do obozu, a następnie z pomocą Botora i Piotra Tomali niżej do helikoptera. Dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe, dlatego himalaisty nie udało się uratować. Akcja ratunkowa została doceniona za bohaterstwo uczestników, dlatego też Pan Tomala w 2019 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej Francji.

Podczas prelekcji himalaista zaprezentował nam niezwykłe zdjęcia i filmy z zimowej ekspedycji. Uczniowie mięli niebywałą okazję obejrzeć sprzęt wspinaczkowy (np. raki, czekan, uprząż, liny, buty) oraz możliwość przymierzenia pamiątkowego kombinezonu z wyprawy na K2. Pan Piotr chętnie odpowiadał na wszystkie nurtujące nas pytania. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, zaś uczennica klasy VIIIb- Dominika Wnuk w ramach podziękowania za niezwykłe spotkanie wręczyła przygotowany przez siebie szkic himalaisty na tle szczytu K2, (co spotkało się z niezwykłym uznaniem z jego strony).

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Jego organizatorkami były: P. Magdalena Nowak, P. M. Podgajna, oraz P. Jolanta Harasim-Król. Pan Piotr Tomala gościł w naszej szkole po raz drugi i mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze zaszczyci nas swoją obecnością i opowie nam o kolejnych niezwykłych wyprawach…


Galeria zdjęć:25 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page