top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

15 Maja- Dzień Polskiej Niezapominajki

Zaktualizowano: 28 maj 2021Niezapominajki to są kwiatki z bajki! Rosną nad potoczkiem, patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką, Śmieją się cichutko I szepcą mi skromnie: „Nie zapomnij o mnie”.


M. Konopnicka


Dzień Polskiej Niezapominajki uchodzi jedno z ważniejszych świąt przyrody obchodzonych corocznie dnia 15 maja. Zapoczątkował je znany wszystkim słuchaczom redaktor radiowej „Jedynki” Pan Andrzej Zalewski. Jakkolwiek każdy naród słynie z upraw charakterystycznych dla siebie kwiatów, np. Holendrzy z tulipanów, a Francuzi z konwalii, tak to właśnie nam Polakom P. Zalewski zaproponował polską niezapominajkę. Poza tym, że ma piękny jasno-niebieski kolor, uczy też szacunku dla naszego bogactwa przyrodniczego i serdeczności wobec wszystkich znanych nam osób.

Po raz pierwszy nasza grupa przystąpiła do obchodów tego niezwykłego dnia, włączając w nie znanych i lubianych przez nas przyjaciół: P. Asię- szkolną bibliotekarkę oraz pedagoga szkolnego P. Justynkę. Obydwie Panie z ochotą i ogromnym entuzjazmem przyjęły nasze zaproszenie. Jako pierwsza przyszła z wizytą P. Asia, która już na początku wniosła ze sobą garść serdeczności w postaci pięknego kwiatuszka doniczkowego-niezapominajki. Dzieci mogły nacieszyć widokiem swoje maleńkie oczka i z bliska ujrzeć walory naszej przyrody. Gość przybył do nas z misją upowszechniania czytelnictwa w postaci drukowane i audiowizualnej. Tym razem mogliśmy wspólnie pooglądać bajkę edukacyjną czytaną przez znaną aktorkę- Magdalenę Różdżkę, która w piękny i bardzo kreatywny sposób zapoznała dzieci z wartością przyjaźni i wzajemnej pomocy tak bardzo potrzebnej nam każdego dnia w myśl zasady, będącej jednoczesnym tytułem filmu: ,,O jednym, co może wiele…”. O zasadach stosowania magicznych słów ważnych dla przedszkolaka i nie tylko dowiedzieliśmy się z książki o dobrym wychowaniu. Fragmenty ,,Dzieci z Bullerbyn” pokazały nam wagę szacunku do osób starszych i doskonalenie umiejętnego ich wyręczania w codziennych obowiązkach. Audio-bajka ,,O rybaku i złotej rybce” z które płynie przekonanie o tym, że każdy powinien cieszyć się z tego co posiada i nie wykorzystywać innych do realizacji swoich celów i pragnień. Swoje marzenia powinniśmy spełniać poprzez własną, pokorną pracę. Bajka uczy, że nie należy żądać zbyt wiele, ponieważ można wszystko stracić. Na zakończenie spotkania przekazaliśmy pani Asi karteczkę niezapominajkową, która jest dowodem naszej przyjaźni i wielkiego szacunku.

Drugą z kolei zaproszoną osobą była P. Justynka, osoba na co dzień tryskająca niezwykłą energią i wyjątkowym poczuciem humoru. Gość zaprezentował przedszkolakom bajkę o uczuciach, a wśród nich najważniejszym- miłości, na które zawsze trzeba znaleźć czas. P. pedagog dużo opowiadała nam o emocjach, uczuciach z którymi przychodzi nam zmierzyć się każdego dnia. Wskazała jak ważna jest miłość, przyjaźń szacunek, wzajemna pomoc choćby przy drobnych obowiązkach domowych. Dzieci podczas pogadanki wykazały się wiedzą na ich temat i bez większego problemu potrafiły wskazać, komu należy się nasza pomoc (małym dzieciom, rówieśnikom, rodzicom, dziadkom, sąsiadom, czy osobom niepełnosprawnym lub samotnym). Wskazały sposoby udzielania pomocy innym: rodzicom przy zmywaniu naczyń, sprzątaniu, podlewaniu kwiatów, wyprowadzaniu psa na spacer, podaniu butelki wody czy gazety do czytania. W odniesieniu do Dnia Niezapominajki P. Justynka wskazała, jak ważne są w naszym życiu uczucia i zawsze powinniśmy się nimi kierować, nie tylko w tym wyjątkowym dniu. Oczywiście Gość również otrzymał od nas niebieską karteczkę z życzeniami.

Punktem kulminacyjnym spotkań było wykonanie pamiątkowych, grupowych zdjęć.

Składam serdeczne podziękowania naszym przemiłym Paniom za odwiedziny i poświęcenie cennego czasu, by podzielić się wartościową nauką o życiu.

opr. Magdalena Nowak

wychowawca Zerówki B


46 wyświetleń0 komentarzy

Bình luận


Bình luận đã bị tắt.
bottom of page