top of page
  • Zdjęcie autoraSP2

Śladami bełżyckiej historii i kulturyW dniu 22.09.2022r. uczniowie klasy 4a wraz z kolegami z dwóch oddziałów przygotowawczych w towarzystwie opiekunów: P. Joli Wójtowicz, P. Ani Pietrzak i P. Magdy Nowak wyruszyli na pieszą wędrówkę do centrum Bełżyc. Na trasie wycieczki znalazły się dwa docelowe punkty: Miejski Dom Kultury oraz Zamek w Bełżycach.

Tuż przed godziną 9.00 u progu Miejskiego Domu Kultury powitał nas zaprzyjaźniony lokalny artysta malarz- P. Bogusław Winiarski, który niedawno obchodził 30-lecie swojej pracy artystycznej. W dorobku zawodowym P. Bogusław posiada mnóstwo obrazów malowanych mieszanymi technikami typu: akwarela, gwasz, akryl. Wśród poruszanej tematyki dominują: martwa natura, pejzaż czy scenki rodzajowe. Niezwykły kunszt wykonania oraz wspaniałe ujęcie tematu sprawia, że malarstwo to zostało docenione przez wielu krytyków. Podczas spotkania autorskiego uczniowie mieli możliwość do zadawania autorowi nurtujących ich pytań, np. jak wyglądał pierwszy obraz stworzony przez mistrza; który obraz jest najbardziej wyjątkowy, ulubiony; ile czasu zajmuje artyście wykonanie jednego dzieła lub czy zdarzają się obrazy niedokończone przez autora. Dojrzałość emocjonalna i wrażliwość estetyczna uczniów sprawiła, że mogli oni uzyskać fachową wiedzę związaną z malarstwem, jak również wynieść przeświadczenie, że choć często nam się coś od razu nie udaje, nie wolno się poddawać, tylko uparcie krok po kroku zdobywać cel. Kulminacyjnym punktem był wykonanie pamiątkowego zdjęcia z naszym gościem.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Zamek w Bełżycach. Obecnym jego kustoszem jest P. Ryszard Figura. W czasie wizyty uczniowie poznali historię Bełżyc, w tym znanych osobliwości, królów polskich przebywających na owym zamku oraz miejscowości do nich przyległych. Zwiedziły tez pomieszczenia wewnątrz budynku, zaś na szczególną uwagę zasłużyły ozdobne łuki na ścianach przy wejściu oraz w dolnych pomieszczeniach. Wysłuchali tez historii o zamkowych duchach. Mieli niesamowitą okazję obejrzeć z bliska miecze, topór, szable, kosy, ,,łopatę czarownicy”, czy wiele innych. Ponadto P. Ryszard opowiedział co nieco o Fundacji Zamek, w której działa razem z synem, a która z kolei w niezwykły sposób popularyzuje i bada dziedzictwo historyczne miasta i gminy Bełżyce, zajmuje się animacją życia kulturalnego, artystycznego i społecznego czy promuje muzealnictwo. Dodatkowo chętni mogli wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie na ściance księżniczki czy rycerza. Na zakończenie wszyscy wykonali zdjęcie przy banerze i na tle muralu Zamku.

W międzyczasie korzystając z niesamowitej okazji uczniowie zwiedzili też Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Bełżycach, po której oprowadziła Dyrektor- P. Magdalena Widelska, gdzie zapoznała nas z bogatym księgozbiorem czytelniczym oraz zachęciła do częstych odwiedzin, wypożyczania tematycznej literatury.

Ostatnim miejscem ostał się znajdujący się na terenie Parafii Rzymsko-Katolickiej- Zdrój Władysława Jagiełły, który Bełżyczanie w 1917r. wykorzystali do zorganizowania wielkiej manifestacji patriotycznej, budując w tym miejscu niezwykły pomnik króla, będącego dla Polaków pod zaborami symbolem potęgi państwa polskiego.

Składamy serdeczne podziękowania Panom: Bogusławowi Winiarskiemu oraz Ryszardowi Figurze za przekazanie naszym uczniom wiedzy z zakresu historii dziejów Bełżyc i zapoznanie z dorobkiem dziedzictwa kulturowego naszej gminy.


Magdalena Nowak

Galeria zdjęć:31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page