top of page
Zdjęcie autoraSP2

ŚLADAMI JANA KOCHANOWSKIEGO



W dniu 4 października 2024 r. uczniowie klasy VII, VIII A oraz VIII B udali się na wycieczkę do Czarnolasu, gdzie zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego. Jego siedzib jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku, dwór Jabłonowskich, który został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Odbudowany po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela - Stanisława Zawadzkiego. W muzeum mieści się ekspozycja stała typu biograficznego. Zgromadzono tu wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem (kurdyban) oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat życia i twórczości poety. Następnie wzięli udział w Questingu – z wielkim zaangażowaniem poszukiwali odpowiedzi ukrytych w parku, wykorzystując zdobytą wiedzę o Janie Kochanowskim.


Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie kościoła św. Krzyża w Zwoleniu (tutaj znajduje się nekropolia poety) oraz Muzeum Regionalnego.


Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się również Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Blisko 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina odzwierciedla wystawa główna ,,Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Ekspozycja ułożona chronologicznie, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Najważniejszym eksponatem jest niewątpliwie sztandar – relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej. Gratką dla uczniów był zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, umundurowanie i pamiątki nawiązujące do symboliki słynnego Dywizjonu 303. Uczniowie obejrzeli również wystawę plenerową – ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów. Uczniowie mieli możliwość wejścia do samolotu Jak – 30.


Wycieczka do Czarnolasu, Zwolenia i Dęblina dostarczyła niezapomnianych wrażeń.


Galeria zdjęć:


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.